Тернопільська обласна універсальна
наукова бібліотека

 

2015


2014


2013


2012


2011


2010


2009


Інформація про діяльність Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2015 рік

Діяльність ТОВ УБА у 2015 році була підпорядкована місії визначеній у Стратегії діяльності УБА на 2015—2018 роки і спрямовувалась на користувача, якісне і своєчасне бібліотечне обслуговування, професійне вдосконалення, сприяння освіті та захисту спільних інтересів членів ТОВ УБА шляхом розроблення методичних та бібліографічних матеріалів, видавничої діяльності, лобіювання інтересів бібліотек і бібліотекарів.

ТОВ УБА своїми заходами та проектами доводило важливість і шляхи вдосконалення надання бібліотечних послуг, сприяло професіоналізації бібліотекарів.

Тематика проведених заходів з підвищення кваліфікації була різнопланова. Так, семінар директорів ЦБС пройшов під назвою «Публічні бібліотек Тернопільщини: стан та тенденції розвитку», обласна травнева школа методиста — «Роль методиста у запровадженні змін у діяльності бібліотек», семінар для завідувачів відділами обслуговування центральних бібліотек — «Бібліотека — центр громади».

Для бібліотек різних видів на базі бібліотеки ДВНЗ «Тернопільський медичний університет ім. І. Я. Горбачевського МОЗ України» проведено день спеціаліста «Робота сучасної бібліотеки та використання електронного середовища». У заході взяли участь провідні фахівці вишів міста Тернополя.

Спільно з Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу проведено семінар для працівників шкільних бібліотек м. Тернополя на тему «Напрямки роботи бібліотеки з інформаційними ресурсами».

Загалом, беручи участь у роботі семінарів, шкіл, тренінгів підвищення кваліфікації пройшло 181 фахівець бібліотек області.

Для вчителів та викладачів англійської мови бібліотечним ресурсним центром «Вікно в Америку» спільно з волонтерами проведено конференцію «Window on America Center Teachers’ Conference: Resources and Development Strategies». Учасниками конференції були біля 50 представників різних навчальних закладів м. Тернополя. Взяли участь у конференції — волонтери Корпусу Миру, тренери і викладачі Київської академії неперервної освіти, Тернопільського національного економічного університету, магістрант Центрально-Європейського Університету.

Заслугою ТОВ УБА стало привернення уваги до бібліотечно-інформаційного обслуговування людей з особливими потребами, з вадами зору. Зокрема, у 2015 році ТОВ УБА підтримало міжнародний проект, покликаний створити Першу українську DAISY-бібліотеку для користувачів з глибокими ураженнями органів зору. Проект реалізовується Львівським обласним осередком ВГО «Українська спілка інвалідів — УСІ» за підтримки «Sveti Academy» (Швеція), Міністерства культури України, Міністерства освіти і науки України, парламентського Комітету з питань науки і освіти, національного університету «Львівська політехніка».

В Тернопільській ОУНБ пройшов науково-практичний семінар, в якому взяли участь понад 50 бібліотекарів системи культури та освіти, викладачі вищих навчальних закладів, вчителі соціальних шкіл-інтернатів для сліпих і слабозорих дітей, батьки незрячих і слабозорих дітей. Провели семінар фахівці «Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами» Національного університету «Львівська політехніка», а також викладачі академії «Sveti» (Швеція).

Члени ТОВ УБА взялися за створення аудіокниг у форматі DAISY для того, щоб допомогти отримати DAISY-плеєр незрячій дівчинці Марійці, учениці 4 класу ЗОШ № 16 м. Тернополя, необхідного для прослуховування книг.

Члени відділення неодноразово брали участь у міжнародних та всеукраїнських науково-практичних семінарах, тренінгах, вебінарах.

Так, керівник центру європейської інформації, завідувач відділу інформації Світлана Воробель, 19—20 жовтня 2015 року взяла участь у конференції «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації», організованій УБА за підтримки програми Європейського Союзу «Еразмус+(Жан Моне)».

18—19 листопада 2015 року в м. Києві відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція та звітно-виборна Конференція УБА «Розбудова громадянського суспільства: місія Української бібліотечної асоціації».

Від Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації у конференції взяли участь В.І.Вітенко — голова ТОВ УБА, директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, Л.С.Гук — член Президії ТОВ УБА, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, О.Я.Проців — директор бібліотеки Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського. Членом новообраної Президії УБА стала Леся Степанівна Гук.

У 2015 році активізувалась патріотична складова соціокультурної діяльності, проводились численні заходи, акції на підтримку українського війська та висвітлення героїзму захисників Вітчизни.

У 2015 році за підтримки ТОВ УБА та ТОУНБ пройшли акції:

— всеукраїнська «Бібліотека українського воїна», ініційована Міністерством культури України;

— обласна «Українську книгу — Донбасу», оголошена Тернопільською обласною радою.

Загалом було зібрано та передано воїнам АТО — 4 447 книг.

Напередодні свята Миколая, для воїнів 44 артилерійської бригади м. Тернополя, які перебувають в зоні АТО з ініціативи ТОВ УБА зібрано гостинці, які були передані Лілії Мусіхіній, волонтеру штабу самооборони Тернопільщини і відправлені на передову.

Тернопільська ОУНБ спільно з УБА провела також акції:

— «Книга у пошуках читача»;

— «Милосердя через книгу».

В рамках благодійної акції «Милосердя через книгу» для членів громадської організації інвалідів «Сильні духом» бібліотека подарувала книги, часописи, солодощі до святкового столу з нагоди Міжнародного дня інвалідів.

У 2015 році ОУНБ спільно з ТОВ УБА проведено конкурс «Блог публічної бібліотеки — сучасна модель залучення користувачів».

Переможців визначено в номінаціях:

— «Кращий тематичний блог» — блог «ЧИТАляси» центральної бібліотеки для дітей Тернопільської міської ЦБС;

— «Блог — дебют року» — блог «Вінок народної творчості» Шумської центральної бібліотеки;

— «Кращий блог центральної бібліотеки ЦБС» — блог Зборівської централізованої бібліотечної системи;

— «Кращий блог бібліотеки-філіалу» — блог «Криниця слова» Копичинецької бібліотеки-філіалу для дорослих.

Переможці нагороджені цінними призами (цифровими фотоапаратами) за рахунок коштів ТОВ УБА.

Важливу роль в діяльності ТОВ УБА та ТОУНБ займає видавнича робота. Підготовлено та видано бібліографічні покажчики «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2016 рік», «Мистці Тернопільщини», «Яків Гніздовський: «Життя людини — тільки недосконалий відблиск її власної мрії»; методично-бібліографічний бюлетень «Професійне досьє бібліотекаря», інформаційно-аналітичний бюлетень «Крізь призму соціології» та інші.

В надзвичайно складних умовах проведення децентралізації влади головою ТОВ УБА Вітенком В. І. надавалась кваліфікована консультаційна допомога бібліотекам Бережанської, Чортківської, Гусятинської, Бучацької, Шумської, Зборівської, Заліщицької, Теребовлянської, Тернопільської централізованих бібліотечних систем.

Індивідуальними членами ТОВ УБА у 2015 році стали 273 особи. Сума внесків склала 13 650 гривень. Потрачено 10 242,1 грн. Основні витрати — реєстрація доменного імені та хостинг сайту, а саме e-osvita.te.ua, нагородження переможців конкурсу фотокамерами Nikon Coolpix та карти пам’яті, кошти на УБА (20%) за надходження 2014 р. та ін.

Президія ТОВ проводила свої засідання відповідно до річного плану роботи.

На початок

 

Інформація про роботу Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2014 рік

Відповідно до «Стратегії УБА на 2010—2014 роки» діяльність ТОВ УБА у 2014 році спрямовувалась на формування позитивного іміджу бібліотек за допомогою проведення різноманітних заходів, сприяння професійному розвитку бібліотекарів області, захисту інтересів бібліотек та користувачів, розбудови обласного відділення УБА.

Четвертий рік поспіль здійснюється реалізація програми «Бібліоміст». П’ятиденний тренінг на тему «Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та інтернету в бібліотеці» було проведено для працівників бібліотек-переможців 3 та 4 турів конкурсу проектів за програмою «Бібліоміст». Активізувалася робота з проведення виїзних тренінгів, вони пройшли для:

— студентів ІІ курсу Теребовлянського вищого училища культури на тему «Технології веб 2.0 для бібліотек»;

— студентів ІІІ курсу Теребовлянського вищого училища культури на тему «Технології веб 2.0 для бібліотек»;

— працівників Теребовлянської ЦБС із написання статей до «Вікіпедії»;

— працівників Збаразької ЦБС із написання статей до «Вікіпедії».

Окремо було проведено 2 додаткових тренінги для користувачів на тему «Основи комп’ютерної грамотності».

У Регіональному навчальному центрі надається безкоштовний доступ до мережі інтернет. За 2014 рік центр відвідав 4291 користувач.

Також протягом року багато уваги приділялось підвищенню фахового рівня працівників РТЦ, зокрема вони були учасниками:

— тренінгу для координаторів, тренерів РТЦ на тему «Навчання для сучасних бібліотекарів: основне підґрунтя розвитку книгозбірень»;

— ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасна інформаційно-бібліотечна освіта: нові вимоги» для координаторів і тренерів РТЦ у смт Славському Львівської області;

— тренінгу «Шляхи забезпечення стійкого розвитку і функціонування РТЦ»;

— тренінгу з використання інтерактивних дошок;

— ярмарку бібліотечних інновацій «Міст ваш!»;

— Львівському бібліотечному форумі та методичному семінарі «Виборчий процес як реалізація конституційних прав громадян»;

— тренінгу «Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози».

Реалізовано новий проект від програми «Бібліоміст» «Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози. Організація надання послуг внутрішньо переміщеним особам». У рамках проекту проведено 2 тренінги та вебінар для бібліотекарів області на тему «Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози: організація надання послуг внутрішньо переміщеним особам (ВПО)». Учасники навчань з’ясовували, які послуги бібліотеки області можуть надавати внутрішньо переміщеним особам, щоб стати ефективними центрами підтримки громад в умовах воєнної загрози.

Створено інформаційний буклет на допомогу вимушеним переселенцям.

Також у 2014 році реалізовано ще один проект Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки і виборчий процес, спрямований на навчання громадян України віком від 18 років більш ефективній реалізації свого виборчого права».

Учасниками онлайнових семінарів стали працівники та користувачі бібліотек області. Для того, щоб вебінари могли прослухати більше користувачів, їх записи викладено окремим плейлистом на сервісі «YouTube» (https://www.youtube.com/playlist?list=PLUtM1IdL0PxHO3Duz8IcP3c0GIVyAEiW6).

Загалом проведено 7 навчальних вебінарів для працівників бібліотек області (6 — у рамках реалізації проекту УБА «Бібліотека і виборчий процес», 1 — за проектом «Робота бібліотек в умовах воєнної загрози»).

ТОВ УБА уже традиційно бере участь у Дні книги, що проходить з нагоди Всесвітнього дня книги й авторського права. Рекламна продукція була виготовлена за сприяння відділення.

У 2014 році ТОВ УБА й Тернопільська ОУНБ зініціювали проведення конкурсу на кращу бібліотечну рекламну продукцію, а 30 вересня 2014 року підведено підсумки конкурсу.

Переможців визначено в номінаціях: «Краще бібліотечне рекламне відео», відео-ролик «Сучасна бібліотека — світлиця духовності» бібліотеки-філіалу № 4 Тернопільської міської ЦБС. Переможець конкурсу нагороджений цінним призом за рахунок коштів ТОВ УБА.

Сприяння видавничій діяльності залишається одним із пріоритетів діяльності ТОВ УБА. Так у 2014 році побачили світ:

— буклети «Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека», «Вікно в Америку»;

— фотоальбом «Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека: 75 років»;

— бібліографічні покажчики «Тернопільський обласний краєзнавчий музей: 100 років», «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини».

Для вшанування кращих членів ТОВ УБА під час урочистої академії з нагоди 75-річчя із часу заснування Тернопільської ОУНБ їм було вручено грамоти.

Професійному розвитку членів ТОВ УБА сприяли проведені різноманітні заходи:

— обласний семінар директорів ЦБС «Діяльність публічної бібліотеки: критерії оцінки»;

— день директора, круглий стіл «Стиль керівництва як індивідуальна форма успішної діяльності бібліотеки»;

— обласна школа методиста «Вчимося. Удосконалюємо. Упроваджуємо»;

— семінар-тренінг для завідувачів міських бібліотек «Повідомте всіх про діяльність бібліотеки» (реклама в бібліотеці);

— тренінг-семінар для завідувачів відділів обслуговування центральних бібліотек «Сучасне бачення якісного обслуговування»;

— день спеціаліста для працівників бібліотек різних видів «Бібліотека — середовище розвитку нового покоління».

Неодноразово беручи участь у заходах із підвищення фахового рівня, навчання пройшли 178 фахівців ЦБС.

Більше п’яти років ТОВ УБА співпрацює з обласним осередком НТШ та бере участь у його пленарних засіданнях. Так у 2014 році директор бібліотеки, голова президії ТОВ УБА виступив з доповіддю «ТОУНБ: віхи історії, розвиток та сьогодення».

27—28 листопада 2014 року в м. Києві відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотек@ — територія єдності».

Від Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації у конференції взяли участь В. І. Вітенко — голова ТОВ УБА, директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, Л. С. Гук — член Президії ТОВ УБА, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, О. Я. Проців — завідувачка відділу інформації Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Представники бібліотечних закладів України обговорили й прийняли Стратегію Української бібліотечної асоціації на 2015—2018 рр.

Обговорення актуальних проблем сучасних бібліотек продовжилося на секційних засіданнях, присвячених питанням правового регулювання діяльності бібліотек, бібліотечної освіти, підвищення кваліфікації бібліотечно-інформаційних фахівців, науково-дослідної роботи з бібліотекознавства тощо.

Особливу увагу учасників конференції привернув круглий стіл на тему «Актуальні питання правового регулювання діяльності бібліотек» за участю представників Міністерства культури України.

До обговорення долучився В. І. Вітенко. Він порушив питання соціального захисту бібліотекарів, відміни Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 р. № 89 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 р. № 1073», що негативно вплинула на стан матеріального забезпечення бібліотечних працівників України, особливо в сільській місцевості.

Учасники зібрання підтримали пропозицію В. І. Вітенка про підготовку звернення УБА до Прем’єр-міністра України А. П. Яценюка та доручили Президії УБА підготувати таке звернення.

Під час секційного засідання, присвяченого реалізації бібліотеками України проекту УБА за підтримки Посольства США в Україні «Бібліотеки і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців конституційних прав», О. Я. Проців розповіла про особливості проведення вебінарів у Тернопільській ОУНБ та представила презентацію на тему «Бібліотеки і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців конституційних прав. Досвід реалізації проекту в Тернопільській ОУНБ».

Станом на 01.01.2014 року на рахунку ТОВ УБА налічувалось 6 732,51 грн. Слід зазначити, що основні поступлення на рахунок відбулися упродовж 2013—2014 років. Була активізована робота із залучення нових членів ТОВ УБА. Поштовхом стали участь публічних бібліотек області у конкурсах проектів, оголошених програмою «Бібліоміст», що працює в партнерстві з УБА. Станом на 31.12.2014 року членами УБА стали 251 чол. Сума внесків склала 12 550 грн.

На початок

 

Інформація про роботу Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2013 рік

Діяльність ТОВ УБА у 2013 році була спрямована на виконання завдань «Стратегії УБА на 2010—2014 роки» та Програми з адвокації «Через бібліотеки до знань» Протягом звітного року особлива увага приділялася:

– сприянню формування у громадськості області усвідомлення пріоритету бібліотек як осередків культури та привернення уваги до їх проблем;

– організації громадських обговорень актуальних проблем бібліотечної справи області;

– підвищенню професіоналізму членів ТОВ УБА, формуванню середовища професійного спілкування;

– проведенню конкурсів, семінарів, нарад, тренінгів та інших заходів з питань бібліотечно-інформаційної діяльності;

– організації соціального захисту бібліотекарів, сприянню поліпшенню умов їх праці;

– різним формам морального та матеріального стимулювання.

За посередництвом обласного відділення УБА у бібліотеках області продовжувала реалізовуватись програма «Бібліоміст», а саме: проводилися тренінги у РНЦ для бібліотекарів та користувачів бібліотеки, отримала перемогу у четвертому турі конкурсу Чортківська центральна бібліотека для дітей та чотири сільські бібліотеки – філії.

За підтримки програми «Бібліоміст» на базі ТОУНБ вже четвертий рік діє Регіональний навчальний центр. Упродовж 2013 року в центрі тренінги були проведені для 367 бібліотекарів та користувачів бібліотеки, з яких 120 бібліотекарі переможці конкурсу.

Резонансними заходами ТОВ УБА у 2013 році стали: день книги «Книги у пошуках читача», присвячений Всесвітньому дню книги й авторського права (квітень) та громадські обговорення «Сучасна бібліотека. Якою ми її бачимо?».

День книги відбувся біля стін бібліотеки. Відділами бібліотеки були представлені цінні та рідкісні книги, твори сучасних українських авторів, література з питань мистецтва, архітектури, народознавства, сільського господарства. Одночасно у приміщенні бібліотеки демонструвався фільм про бібліотеку та презентувався сайт ОУНБ і його розділи. Під час даної акції до бібліотеки записалося 300 нових користувачів.

Позитивного відголосу набули Громадські слухання зініційовані ТОВ УБА та Департаментом з питань культури, релігій та національностей.

У роботі громадських слухань взяли участь заступник голови обласної ради Олег Володимирович Боберський, заступник директора департаменту — начальник управління культури і мистецтв департаменту культури, релігій та національностей обласної державної адміністрації Михайло Омелянович Франків, заступник голови Тернопільської районної державної адміністрації Неля Анатоліївна Саржевська, начальники відділів культури: Зборівської районної державної адміністрації Галина Василівна Кухаришин, Шумської районної державної адміністрації Юрій Мартинович Головатюк, Тернопільської районної державної адміністрації Андрій Васильович Галайко, сільський голова с. Плебанівки Теребовлянського району Володимир Матвійович Козак, голова Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників України Євген Іванович Безкоровайний, координатор проекту програми «Бібліоміст» Марія Євстахіївна Ростоцька, директор Рівненської ОУНБ, доцент, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, член президії УБА Валентина Петрівна Ярощук, кандидат педагогічних наук, доцент, професор, заслужений працівник культури України, член президії УБА Віра Вікторівна Загуменна, директори обласних бібліотек та централізованих бібліотечних систем області, представники Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації та інших громадських організацій. Доповідь про стан та перспективи розвитку публічних бібліотек представив модератор громадських слухань — директор Тернопільської ОУНБ, заслужений працівник культури України, голова ТОВ УБА Василь Іванович Вітенко.

Під час обговорень було вивчено думку та ставлення до бібліотек громади Тернопілля, представників влади, читачів. Водночас бібліотекарі ознайомили населення з новими інноваційними послугами та досягненнями у бібліотечній справі.

На особливу увагу заслуговує такий напрямок роботи ТОВ УБА, як підтримка видавничої діяльністі обласних, центральних та сільських бібліотек. За кошти ТОВ УБА у другому півріччі 2013 року вийшли з друку 5 бібліографічних покажчиків-переможці конкурсу ТОВ УБА «Кращий бібліографічний посібник Тернопільщини»

— «Доля судила жити з піснею: Василь Подуфалий», підготовлений Бережанською ЦБС;

— «Збараж: події, дати, імена», підготовлений Збаразькою ЦБС;

— «Історія, вкарбована у камінь», підготовлений Зборівською ЦБС;

— «Волинське відлуння минулого», підготовлений Шумською ЦБС;

— «Іванна Блажкевич: її життя як смолоскип», підготовлений Козівською ЦБС спільно з ТОУНБ.

Побачив також світ збірник статей із практики роботи публічних бібліотек Тернопільщини «Бібліотек@ та місцева громада», до якого увійшли матеріали про роботу публічних бібліотек краю, що стали переможцями обласного конкурсу ТОВ УБА. У статтях розповідається про функціонування літературних, творчих, правознавчих клубів, краєзнавчу, дослідницьку, інноваційну діяльність книгозбірень Тернопільщини.

За кошти ТОВ УБА було виготовлено й рекламну продукцію до дня книги та громадських слухань.

Заступник директора ТОУНБ (Гончарук О.С.) взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Бібліотек@ в електронному середовищі», яка проходила в м. Києві і виступила з доповіддю про хід та проведення громадських слухань в області. Під час конференції книгозбірня отримала грамоту УБА за високий професійний рівень та багаторічну діяльність зі створення серії бібліографічних покажчиків.

Протягом звітного року ТОВ УБА пропонувало своїм членам різноманітні заходи з професійного розвитку. Найбільш масштабними були:

— обласний семінар директорів ЦБС на тему «Сучасна бібліотека: функції, завдання, роль та місце в суспільстві» та бібліографів ЦБС «Бібліографія як засіб освоєння інформаційного простору.»;

— обласна школа методиста «Реалізація соціальних пріоритетів у бібліотечно-інформаційному обслуговуванні населення»;

— школа професійної майстерності «Шукаємо формулу успіху: уроки професійної майстерності»;

— день спеціаліста для працівників бібліотек різних видів «Бібліотека: інтеграція, інновація, інформація»;

— семінар-тренінг для завідувачів міськими бібліотеками «Надання послуг соціально незахищеним верствам населення у публічних бібліотеках».

На їх проведення частково використовувались кошти ТОВ УБА.

Індивідуальними членами ТОВ УБА у 2013 році стали 114 чоловік. Сума внесків склала 5530 гривень.

Президія ТОВ УБА проводила свої засідання відповідно до річного плану роботи.

На початок

 

Інформація про роботу Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2012 рік

Діяльність ТОВ УБА у 2012 році здійснювалася відповідно до Статуту та Стратегії Української бібліотечної асоціації на 2010—2014 роки.

Основними стратегічними напрямками роботи протягом 2012 року були:

— розвиток інформаційно-бібліотечних послуг;

— співпраця з благодійними фондами та громадськими організаціями області у сфері обслуговування людей з особливими потребами;

— сприяння професійному розвитку бібліотечних працівників краю;

— формування позитивного іміджу бібліотеки через проведення різноманітних заходів;

— залучення до ТОВ УБА нових членів та інформування про його діяльність громадськості області.

ТОВ УБА, відповідно до плану роботи та враховуючи потреби організаційного розвитку й розбудови потужних бібліотечних асоціацій, формування основ для майбутніх ініціатив, виступало ініціатором обговорення актуальних проблем бібліотечної справи. Зокрема, це стосувалося децентралізації Чортківської ЦБС, правової підтримки оформлення документів на приватизацію земельної ділянки Бережанської центральної бібліотеки. Голова ТОВ УБА брав участь у засіданнях ради відділів культури даних районів.

Члени ТОВ УБА неодноразово були учасниками семінарів-тренінгів, які проводила Українська бібліотечна асоціація спільно з програмою «Бібліоміст» і Творчим центром ТЦК. Засідання президії ТОВ УБА проводилися систематично, відповідно до плану роботи. Особлива увага приділялася обговоренню нормативно-правових актів, що стосувалися діяльності та розвитку інформаційно-бібліотечної сфери; забезпеченню реалізації проектів у партнерстві з Програмою сприяння Парламенту ІІ, зокрема розвитку мережі Пунктів доступу громадян до офіційної інформації в ЦБС області; безперервній професійній освіті.

З ініціативи ТОВ УБА проведено обласний семінар директорів ЦБС «Стратегія управління: актуальні питання бібліотечної роботи, планування, звітність», день директора ЦБС «Сучасні пріоритети регіональної бібліотечної політики», обласну школу методиста «День творчої ініціативи: я пропоную свій досвід», семінар для завідувачів відділів комплектування та обробки літератури «Інформаційні ресурси публічної бібліотеки: формування, зберігання, використання», семінар-тренінг для завідувачів міських бібліотек «На шляху до відкритої бібліотеки: руйнуючи стереотипи та зберігаючи традиції», день спеціаліста для працівників бібліотек різних видів «Бібліотека та електронне середовище».

У рамках програми «Бібліоміст», що реалізується в партнерстві з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) і ТОВ УБА, при ОУНБ третій рік діє Регіональний навчальний центр. Упродовж 2012 року тут пройшли підвищення кваліфікації 120 фахівців централізованих бібліотечних систем області.

Завдяки проведеному навчанню з написання грантів у третьому турі конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» перемогли десять ЦБС. Фактично вже всі бібліотечні системи стали переможцями цього конкурсу.

Особливою ділянкою роботи ТОВ УБА залишається сприяння видавничій діяльності ОУНБ. Так у 2012 році підготовлено та видано бібліографічні покажчики: «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2013 рік», «Богдан Лепкий: відомий і невідомий» (до 140-річчя від дня народження), «Лесь Курбас: «Поворот до Європи і до самих себе» (до 125-річчя від дня народження); методично-бібліографічні матеріали: «Живий вогонь любові до театру» (до 125-річчя від дня народження Леся Курбаса), «Українська повстанська армія: слід в історії» (до 70-річчя із часу створення УПА), «Професійне досьє бібліотекаря» та ін.

З метою сприяння розвитку бібліографічної діяльності публічних бібліотек області, підвищення якості фахової підготовки, оформлення та поширення їх видавничої продукції, активізація роботи бібліографів та бібліотекарів із популяризації бібліотечних фондів та онлайнових інформаційних ресурсів у мережі інтернет шляхом бібліографування ТОВ УБА оголосило конкурси «Кращий бібліографічний посібник Тернопільщини» і «Кращий матеріал із досвіду роботи бібліотек».

На спільному засіданні ТОВ УБА та членів обласного оргкомітету з проведення конкурсів було підведено підсумки й визначено переможців. Покажчики-переможці вийдуть із друку в першому кварталі 2013 року загальним тиражем 100 примірників за кошти ТОВ УБА. Проведено семінар «Розбудова потужних бібліотечних асоціацій» за участю президента УБА І. О. Шевченко та викладача Академії керівних кадрів культури і мистецтва Я. О. Хіміч. Членами президії ТОВ УБА підготовлено профайли колективних членів УБА Тернопільської області: Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, Борщівської, Бучацької, Заліщицької, Зборівської, Монастириської, Лановецької, Теребовлянської ЦБС, які розміщено на сайті бібліотеки в розділі «УБА» та надіслано до головного офісу Української бібліотечної асоціації. Про можливості УБА, перспективи навчання, кар’єрного зростання йшла мова за круглим столом у Теребовлянському вищому училищі культури за участю членів президії ТОВ УБА. Проведено громадські обговорення на тему «Бібліотека нашої громади: проблеми і перспективи» у Гусятинській, Заліщицькій, Козівській, Тернопільській, Зборівській, Чортківській ЦБС.

З ініціативи УБА до Всеукраїнського дня бібліотек у Борщівському та Тернопільському районах проведено конкурси «Краща бібліотека», «Кращий бібліотекар», а також підготовлено вітання для працівників ЦБС і партнерів бібліотеки.

Активна співпраця з діючими й новоствореними осередками УБА дала позитивні результати. У 2012 році індивідуальними членами УБА стали 165 чоловік, колективними — 12 (Тернопільська ОУНБ, Тернопільська обласна бібліотека для молоді, Теребовлянська, Козівська, Тернопільська, Борщівська, Бучацька, Монастириська, Заліщицька, Лановецька, Чортківська, Зборівська ЦБС). Сума внесків склала 5875 гривень.

На початок

 

Інформація про роботу Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2011 рік

Рік, що минув для Тернопільського обласного відділення УБА був досить активним. Під постійною увагою були питання: удосконалення діяльності бібліотек регіону, покращення інформаційного обслуговування громади, поповнення бібліотечних фондів, комп’ютеризація бібліотек області, участь у грантовій діяльності бібліотек області, вирішення соціальних проблем та інші. Своїми зусиллями ТОВ УБА сприяло розвитку бібліотек як осередків інтелекту, культури, розвитку бібліотечно-інформаційних послуг для людей із особливими потребами. Неодноразово виступало й ініціатором обговорення актуальних проблем бібліотечної справи. Зокрема це стосувалося оптимізації бібліотек Чортківської, Тернопільської ЦБС. Голова ТОВ УБА брав участь у засіданні ради відділу культури даних районів.

Члени відділення неодноразово брали участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях, нарадах, тренінгах.

Упродовж року ТОВ УБА і надалі активно співпрацювало з діючими та новоствореними осередками УБА, обласними установами, громадськими організаціями, фізичними особами. Однак, в першу чергу у своїй діяльності опиралося на бібліотеки області різних видів і форм власності та підпорядкування.

Діючим органом та спрямовуючим роботу обласного відділення залишалася президія, яка проводила засідання відповідно річного плану роботи ТОВ УБА та виникнення невідкладних робочих питань. Так під час засідань розглядалися питання: співпраця та партнерські стосунки з книговидавцями та громадськими організаціями, звернення директорів Борщівської та Тернопільської ЦБС стосовно припису зробленого внаслідок перевірки представниками районної прокуратури, щодо захисту прав неповнолітніх користувачів від негативного впливу продукції сексуального чи еротичного характеру через мережу Інтернет, відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, грамотами ТОВ УБА директора Підволочиської ЦБС, вступ до УБА колективів Борщівської, Теребовлянської, Монастириської ЦБС та працівників наукової бібліотеки Тернопільського національного педагогічного університету.

Кожного року члени президії ТОВ УБА беруть активну участь у заходах бібліотек області. У 2011 році ними стали урочистості з нагоди відкриття безкоштовних Інтернет – центрів у Бережанській, Борщівській, Монастириській, Підгаєцькій, Теребовлянській, Чортківській ЦБС, які отримали перемогу у другому раунді конкурсу, оголошеного програмою «Бібліоміст». Вже вкотре ТОВ УБА бере найактивнішу участь у розробці обласних програм. В 2011 році це була програма поповнення бібліотечних фондів на 2011-2015 роки.

Значна увага приділяється підвищенню кваліфікації бібліотечних кадрів. Традиційними стали обласні семінари директорів ЦБС, день директора ЦБС, обласна школа методиста, семінари для завідувачів міськими бібліотеками-філіями. У минулому році під час їх проведення розглядалися теми: «Пріоритети планування сільської бібліотеки», «Публічна бібліотека як центр збереження та розвитку культурних цінностей свого регіону», «Бібліотечний простір: медіа – інформація – культура». Знайшла підтримку серед спеціалістів і така форма роботи як День спеціаліста. Останній було проведено на базі наукової бібліотеки Національного економічного університету. Тема яку обговорили бібліотекарі звучала так «Інформаційні послуги як інструмент бібліотечного маркетингу». Упродовж року значну допомогу у підвищенні фахового рівня бібліотекарів області надавав й діючий Регіональний навчальний центр. Навчання проводилися за трьома Модулями. Загалом навчання пройшли 120 бібліотекарів.

Станом на 01.01.2012 року членами УБА стали 109 чол. Індивідуальними, 4 кол. (Монастириська, Борщівська, Теребовлянська, ТОУНБ). Сума внесків склала 2820 грн.

У липні 2011 року ТОВ УБА вдруге отримало підтримку програми «Бібліоміст» на функціонування Регіонального навчального центру упродовж 2011-2012 років.

За сприяння ТОВ УБА вийшли з друку матеріали: «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2012 рік», «Література про Тернопільську область 2000-2004 роки», «Професійне досьє бібліотекаря». Постійно у полі зору ТОВ УБА — інноваційна робота, упровадження новітніх технологій, модернізація комп’ютерної мережі ОУНБ, покращення обслуговування користувачів та соціальні і професійні проблеми бібліотекарів.

Заходи, які проводяться ТОВ УБА підтримуються бібліотечною громадою, що позитивно впливає на імідж головної книгозбірні області.

На початок

Інформація про роботу Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2010 рік

Впродовж 2010 року місія Тернопільського обласного відділення УБА посідала у всебічному сприянні розвитку бібліотечної справи регіону, забезпеченні реалізації прав користувачів на якісне та своєчасне бібліотечне та інформаційно-бібліографічне обслуговування, а також захист соціальних та інших спільних інтересів членів УБА та бібліотечної громади.

Кількість індивідуальних членів відділення на сьогодні становить – 89 чол. Нових членів з червня по листопад 2010 року прийнято – 67 чол. Зібрано членських внесків – 670 грн.

Упродовж звітного періоду ТОВ УБА проведено 8 засідань, під час яких розглядалися питання: створення осередків УБА у ЦБС області, розробка Програми поповнення бібліотечних фондів області на 2011-2015 роки, відзначення нагородами УБА активних членів, підготовка та видання матеріалів конференції «Тернопільська ОУНБ: віхи історії та тенденції розвитку» (до 70-річчя з часу заснування ОУНБ), збереження Кременецької, Підгаєцької, Підволочиської ЦБС та інші.

Члени президії ТОВ УБА брали участь у проведенні:

— Дня директора «Правове забезпечення діяльності публічних бібліотек» (квітень);

— Обласної школи методиста «Соціокультурна діяльність як основний напрямок просвітницької місії публічної бібліотеки» (травень);

— семінару для завідувачів міськими бібліотеками «Інноваційна діяльність — стратегічний напрям розвитку міських бібліотек» (червень);

— Дня спеціаліста «Система вивчення використання та популяризації бібліотечного фонду» (вересень);

— семінару директорів ЦБС «Публічні бібліотеки Тернопільщини: стратегія розвитку, інноваційні підходи та практичні рішення» (жовтень).

Серед важливих розробок ТОВ УБА слід відзначити підготовку «Програми поповнення бібліотечних фондів області на 2011-2015 роки» та Концепції використання нового приміщення Тернопільської ОУНБ.

Члени відділення неодноразово брали участь у міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях.

У 2010 році ТОВ УБА стало переможцем у конкурсі зі створення регіонального навчального центру в рамках програми «Бібліоміст». Відкриття регіонального навчального центру відбулося в червні. За час роботи центру пройшли навчання 70 бібліотечних працівників області, яким вручено свідоцтва про підвищення кваліфікації, розроблені членами президії ТОВ УБА.

За сприяння ТОВ УБА вийшли з друку матеріали науково-практичної конференції «Бібліотеки області: віхи історії та тенденції розвитку» (до 70-річчя з часу заснування ОУНБ).

Постійно у полі зору ТОВ УБА — інноваційна робота, упровадження новітніх технологій, модернізація комп’ютерної мережі ОУНБ, виконання обласної програми комп’ютеризації публічних бібліотек, покращення обслуговування користувачів та соціальні і професійні проблеми бібліотекарів.

Заходи, які проводяться ТОВ УБА підтримуються бібліотечною громадою, що позитивно впливає на імідж головної книгозбірні області.

На початок

Інформація про діяльність Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2009 рік

Тернопільське регіональне відділення УБА засновано в 1995 р. з ініціативи представників бібліотек різних систем і відомств. У березні 2006 р. відбулися установчі збори Тернопільського обласного відділення УБА, а 13 квітня 2006 р. його офіційно зареєстровано, і ТОВ УБА набуло статусу юридичної особи.

За роки діяльності зроблено багато добрих справ: удосконалення бібліотечного законодавства, спільна діяльність бібліотек регіону для забезпечення високої якості й сучасного рівня бібліотечного й інформаційного обслуговування, комп’ютеризація бібліотек області.

Відбувалися чисельні робочі зустрічі з президентом УБА Пашковою В. С. та віце-президентом УБА Саприкіним Г. А., під час яких обговорювалися проблеми та перспективи діяльності ТОВ УБА.

ТОВ УБА співпрацює з обласними установами, громадськими організаціями. Але в першу чергу у своїй діяльності спирається на бібліотеки області різних видів і форм власності та підпорядкування.

Засідання президії проводяться регулярно, не рідше 1 разу на два місяці. На них розглядалися питання, які вимагають вирішення та колективної думки бібліотек області.

Кількість членів відділення на сьогодні змінилася й становить 22 члени.

Кожного року за участю членів президії ТОВ УБА на базі бібліотек області проводяться різноманітні заходи. Серед найважливіших розробок ТОВ УБА слід відзначити підготовку програм розвитку бібліотек області, а саме: «Програми поповнення бібліотечних фондів області на період до 2010 року» (2006 р.), «Програми комп’ютеризації публічних бібліотек області на 2008—2011 роки» (2007 р.), «Обласної програми добудови та введення в експлуатацію нового приміщення ТОУНБ» (2008 р.).

Традиційними стали проведення семінарів, днів спеціаліста, нарад з питань бібліотечної справи, конкурсів.

Інформація про діяльність відділення регулярно висвітлюється на новоствореній сторінці на сайті ОУНБ.

З ініціативи ТОВ УБА було проведено обласний огляд-конкурс сільських книгозбірень «Моя бібліотека» (2006 р.). ТОВ УБА неодноразово подавало на розгляд питання бібліотечного обслуговування органами влади та управління, зокрема «Про збереження централізованих бібліотечних систем» (2006 р.), «Про проект обласної програми поповнення бібліотечних фондів на період до 2010 року» (2006 р.).

Члени відділення неодноразово брали участь у міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях.

Значна увага приділяється підвищенню кваліфікації бібліотечних кадрів. Починаючи з 2006 р., традиційними стали проведення днів спеціаліста для бібліотекарів усіх систем і відомств, які проходили на базі різних бібліотек, а тематика їх була такою:

— 2006 р. — «Публічна бібліотека: тенденції та перспективи розвитку», на базі Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки;

— 2007 р. — «Партнерство в ім’я читача», на базі Тернопільського національного економічного університету;

— 2008 р. — «Бібліотека і користувач: грані взаємодії», на базі Тернопільського державного технічного університету;

— 2009 р. — «Електронні ресурси та послуги бібліотеки: формування, управління, використання», на базі Тернопільського національного педагогічного університету;

— 2009 р. — «Реклама та імідж бібліотеки», на базі Тернопільської обласної бібліотеки для молоді.

На засіданнях ТОВ УБА обговорювався стан справ, що склався в організації діяльності ЦБС області. Так у 2007 р. піднімалося питання щодо виконання наказу управління культури облдержадміністрації від 12 травня 2006 року № 76 «Про збереження централізованих бібліотечних систем» у Лановецькому та Кременецькому районах.

Цього ж року ТОВ УБА зініціювало подання бібліографічного покажчика «Іван Огієнко: «Я все зробив, що міг зробити...» (вип. 2 серії «Родом з України»), підготовленого фахівцями ТОУНБ, на конкурс з відзначення кращого бібліографічного посібника року.

У 2008 р. дане видання отримало почесну відзнаку УБА.

Постійно в полі зору відділення знаходилися питання поповнення бібліотечних фондів області. На засіданні ТОВ УБА в травні 2008 р. обговорено й схвалено проект розпорядження голови ОДА «Про стан виконання програм поповнення бібліотечних фондів у Гусятинському, Підволочиському та Підгаєцькому районах». Виконання розпорядження сприяло більш повному фінансуванню програм поповнення бібліотечних фондів мінімумом періодичних видань та вітчизняної й зарубіжної продукції. Крім того, районним державним адміністраціям надіслано лист «Про поповнення бібліотечних фондів області» за підписом заступника голови облдержадміністрації.

У 2008 р. члени ТОВ УБА взяли участь у спільному семінарі Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) і Української бібліотечної асоціації на тему «Методологія аналізу потреб бібліотек» у м. Києві.

Головним питанням відділення в 2008 р. було розгляд та обговорення проекту «Глобальні бібліотеки», що діє за фінансової підтримки Фундації Білла та Мелінди Гейтс, і вивчення стану готовності бібліотек області до участі в проекті.

Узагальнено зібрану інформацію про стан публічних бібліотек області, існуючу інфраструктуру та обладнання, потребу в тренінгах серед бібліотекарів та місцевих громад, що проводила Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) та Українська бібліотечна асоціація.

Члени ТОВ УБА Вітенко В. І., Ліскова О. Г., Тракало О. Й. брали участь у зустрічах представників місцевої влади, закладів освіти, культури та підприємців із регіональними представниками IREXy, які відбулися в Кременецькій та Заліщицькій ЦБ. Така ж зустріч відбулася й із першим заступником голови ОДА А. Фліссаком та заступником голови обласної ради О. Вітвіцьким.

Сторони домовилися про співпрацю в реалізації проекту «Глобальні бібліотеки» для створення робочих місць та забезпечення доступу до мережі Інтернет у бібліотеках області.

У 2009 р. багато уваги приділялося лобіюванню інтересів книгозбірень. Обговорювалося питання про збереження Підволочиської та Підгаєцької ЦБС та бухгалтерії Збаразької та Зборівської ЦБС, збереження приміщення Бережанської ЦБ.

У полі зору ТОВ УБА — інноваційна робота, упровадження новітніх технологій, модернізація комп’ютерної мережі ОУНБ, ЦБС області.

Обговорено на засіданні ТОВ УБА питання про корпоративний проект «Електронна бібліотека краєзнавчих видань». Для його реалізації досягнуто домовленості про співпрацю між ОУНБ та Тернопільським національним педагогічним університетом, укладено угоду з редакціями Тернопільського енциклопедичного словника та газети «Вільне життя».

Для вшанування кращих членів товариства щорічно вручаються почесні грамоти УБА та ТОВ УБА.

Заходи, які проводяться за участю ТОВ УБА, приносять реальну допомогу та користь бібліотечній громаді, підвищують престиж головної книгозбірні області.

На початок

   Студія Tenkol Design
Розробка сайтів в Тернополі