26 КВІТНЯ

25 років від дня Чорнобильської трагедії

(26.04.1986)

В історії нашого народу чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них — 26 квітня 1986 року, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. Проте Чорнобиль і досі є незагоєною раною.
Ця трагедія забрала життя багатьох людей, завдала шкоди здоров’ю мільйонів українців. Її наслідки ще відчуватимуть на собі майбутні покоління. Вона вважається найжахливішою катастрофою в історії. Ім’я їй — Чорнобиль. Жодна статистика не скаже, скільки людських доль понівечено чорнобильським смерчем, скільки ще ліквідаторів «дотлівають» у різних лікарнях, скільки їх уже відійшло у вічність.
Сьогодні Чорнобиль для нас — це майже 3,5 мільйона постраж-далих від катастрофи та її наслідків. Це близько 10 відсотків території, що зазнала прямого радіаційного ураження. Це 160 тисяч людей із 129 населених пунктів, яким довелося залишити рідні домівки та переїхати в інші місця.
Про бійців, які несуть на собі карб Чорнобильського лиха, завжди дбають і пам’ятають колеги-пожежники. Адже з 289 перших вогнеборців, які пройшли горнило ЧАЕС, нині залишились працювати тільки декілька.
Пам’ять… Саме вона є рушієм еволюційного поступу в майбутнє й оберегом найвищих загальнолюдських цінностей. І якщо весь народ пам’ятатиме свою історію, він заслуговує на повагу, він вартий того, щоб дивитися у майбутнє. Унаслідок Чорнобильської катастрофи радіаційного забруднення зазнали 3,5 мільйона гектарів лісів України. На 157 тисячах гектарів заборонена будь-яка діяльність, у тому числі й полювання, риболовля, збирання грибів та ягід.
Надійні основи законодавчого забезпечення соціального захисту постраждалого населення закладено в Законі України від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслі-док Чорнобильської катастрофи». Саме ним визначено основні положення щодо реалізації конституційного права постраждалих громадян на охорону їхнього життя та здоров’я. Після прийняття зазначеного Закону в державі широко розгорнуто роботу з розроблення та введення в дію підзаконних актів для реалізації визначених законодавством вимог та положень і, передусім, організації їх належного соціального захисту.
Потерпілі — це не лише люди, які безпосередньо зазнали горя, але й ми з вами. Бо Чорнобиль, більшою чи меншою мірою, торкнувся кожного з нас. Адже якби не аварія, то не було б настільки скалічених доль і стільки хвороб. А якби не люди, які пожертвували собою, щоб ліквідувати наслідки аварії, то не було б і всіх нас. Ми, українці, повинні пам’ятати й шанувати героїв, завдяки яким сьогодні живемо. Чорнобиль був, є та буде, а тому згадувати про нього потрібно не лише раз на рік, а робити це постійно. Бо, що б там не було, але ми всі маємо пряме відношення до трагедії. І відлуння Чорнобильських дзвонів буде чути ще не одне покоління.


Література

Відзначення 21-ої річниці Чорнобильської трагедії // Безпека життєдіяльності. — 2007. — № 5. — С. 32 : фотогр.
Гальченко, Я. Проблеми, породжені нею, не зникають, а трансфор-муються : [аварія на ЧАЕС; сучасний стан, проблеми] / Я. Гальченко // Голос України. — 2009. — 25 квіт. — С. 1, 8—9.
20 років Чорнобильської катастрофи: підсумки і перспективи // Екологічний вісник. — 2006. — № 3. — С. 20—23.
Кондратюк, В. А. Наслідки Чорнобильської аварії на Тернопільщи-ні / В. А. Кондратюк // Екологічний вісник. — 2003. — № 3/4. — С. 11—13.
Коршак, Н. Двадцять років з Чорнобилем / Н. Коршак, Т. Панченко, В. Поліновська // Фізика та астрономія в школі. — 2006. — № 6. — С. 24, 34, 40. — Бібліогр.: 3 назви.
Симонович, В. Тінь Чорнобиля / В. Симонович // Київські відомос-ті. — 2002. — 22 берез. — С. 7.
Чорнобиль: справжні масштаби події : [20 років після катастрофи — остаточні відповіді й стратегії допомоги потерпілим] // Ї. — 2006. — № 41. — С. 14—26.

***

Бабій, О. Він теж боронив нас від чорнобильського лиха : [О. К. Вигонний — капітан батальйону ЦО, який проводив дезактивац. роботи на ЧАЕС] / О. Бабій // Свобода. — 2010. — 23 квіт. — С. 3.
Деркач, О. З атомною стихією ліквідатори боролися голими руками : Чорнобил. катастрофа очима ліквідатора, заст. голови Терноп. міськ. орг. «Союз Чорнобиль України» О. Деркача / записала З. Гарасимів // Номер один. — 2010. — 28 квіт. — С. 9 : фотогр. — (Трагедія).
Кашицький, В. Лише пам’ять довкола полином розцвіта… : [розповідь тернополянина В. Кашицького про Чорнобил. аварію] / записав Я. Бачинський // Свобода. — 2009. — 24 квіт. — С. 3 : фотогр. — (Відлуння трагедії).
Ліберний, О. І поділився світ на дві часові епохи : [доля З. Й. Бицка — пожежника-ліквідатора аварії на ЧАЕС, голови асоц. чорнобильців військ МВС в обл.] / О. Ліберний // Свобода. — 2010. — 23 квіт. — С. 3 : фотогр., портр. — (26 квітня — роковини аварії на ЧАЕС).
Юринець, Н. «Радіоактивні будні» : [за матеріалами розмови з мешканцем м. Почаєва, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС С. Д. Курделясом] / Н. Юринець // Вільне життя. — 2010. — 23 квіт. — С. 3. — (Пам’ятаємо).

***

Назарчук, Х. У Чорткові постав пам’ятник ліквідаторам [Чорнобил. аварії] : [відкр. пам’ятника та вшанування ветеранів-ліквідаторів] / Х. Назарчук // Вільне життя. — 2008. — 26 квіт. — С. 5 : фотогр.

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2006 рік. Вип. 16 : бібліогр. покажч. / уклад. М. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2005. — 128 с.
С. 42—44: про Чорнобильську трагедію.